Kulturlandskap & odling
2010-05-05
Nu har vi tema kulturlandskap! Dagarna spenderas ute i Käglinge naturområde som ligger i närheten av Oxie. På området som tidigare var en grustäkt har ett stycke skånsk natur återskapats, ca 70 hektar stort, där det finns en rik mångfald av både växter och djur. (http://www.malmo.se/Kommun--politik/Om-oss/Stadsdelar/Oxie/Kultur--fritid/Kaglinge-naturomrade.html)
Tillsammans med eleverna diskuterade vi vad kulturlandskap är och vilken betydelse det har för oss människor, andra djur och växter. Med slaghåv, lupp och faunaböcker inventerade vi hagmarkerna, och till vår förtjusning fick vi både se de snyggt röda löpkvalsterna och kaninskelett!

Vi planterade frön i krukor av återvunna juice-paket och berättade om matproduktion. Vi pratade även om olika fröers spridningssätt och gjorde fröbomber. Eleverna fick ta båda sakerna med sig hem vilket var mycket uppskattat.
Låt växterna spira!
/Max, Lovisa, Erik & Alva
Uppdaterad för 120 dagar sedan.