Skogsinventeringsresor

De senaste åren har Fältbiologerna varje sommar ordnat en inventeringsresa till avverkningsanmälda skogar. Gänget drar runt i minibussar härs och tvärs genom skogarna och letar efter hotade arter i ungefär två veckor. Därefter skriver man en rapport om vad man har hittat och lämnar över till skogsbolaget. Läs rapporterna här. Det är Fältbiologernas skogsnätverk som anordnar inventeringsresorna. Vill du hänga med, håll utkik i kalendariet.

Skogsinventeringsresan 2008

11-21 augusti. Norrbotten och Västerbotten.

Redo att ge dig in i kampen om Sveriges sista gammelskogar?
Årets skogsinventeringsresa kommer gå till de fjällnära skogarna.

Sega granar, tallar med krokodilbark, skogstjärnar, mygg och knappnålslavar väntar på att upptäckas innan det är för sent. I skogsdebatten hörs det ofta sägas att det redan finns väldigt mycket skog skyddad i norra Sverige, det är visserligen sant, ca: 40 % av de fjällnära skogarna är skyddade, men ett annat sätt att se på saken är att det är i de här områdena som våra riktiga gammelskogar fortfarande finns kvar och
att skogsbruk inte borde bedrivas i fjällnära skogar överhuvudtaget! Det är Fältbiologernas ståndpunkt och det är vad vi kommer att tala om för dem som avverkar skogar där.

 

Skogsinventeringsresan 2007

Foto%3A Andreas Garpebring

Fältbiologerna har under tio dagar utfört naturvärdesinventeringar i 17 skogar i de nordligaste delarna av Jämtlands län, främst i trakterna kring Hotagen, som ett bidrag till att kartlägga de skyddsvärda områden som fortfarande finns kvar. Åtta av de besökta områdena har så höga naturvärden att de enligt Fältbiologernas bedömning helt bör undantas från skogsbruk.
Den svenska staten tar inte tillräckligt ansvar för att säkra den biologiska mångfalden i landets skogar. Inventeringar av tillräcklig omfattning saknas, för att inte tala om den ytterst stora brist på resurser för skydd av värdefull skogsmark som ännu råder. Miljökvalitetsmålet Levande skogar kommer inte att uppfyllas med den skyddstakt för skogsmark som hålls idag, vilket kommer att få följdeffekter på flera plan. Fältbiologerna anser att det enda rätta är att höja de statliga anslagen för områdesskydd, allt annat vore fullständigt oansvarigt. Rapporten har överlämnats till miljöministern, landshövdingen i Jämtlands län, länsstyrelsen m.fl. berörda.

Skogsinventeringsresan 2006

SCA planerar att avverka skogsområden med höga naturvärden och har även kraftiga brister i naturvårdshänsynen på sina hyggen. Detta är slutsatsen från den naturvärdesinventering som Fältbiologerna utfört av 29 avverkningsanmälda områden i trakterna kring Graninge i Ångermanland. Elva av de granskade områdena bedömdes ha sådana höga naturvärden att de inte bör avverkas. Åtta av de besökta områdena var redan avverkade, utav dessa hade sju brister i naturvårdshänsynen. Fältbiologerna har även inventerat fem av SCA:s naturvårdsavsatta områden i trakten. Ett flertal av dessa håller hög naturvårdsklass, dock finns också ett antal med lägre naturvärden än de områden som avverkningsanmälts, vilket visar på dålig överblick på bolagets marker.
Fältbiologerna kräver att SCA börjar visa vid sina avverkningsplaneringar att de förtjänar att vara miljöcertifierade. Områden med höga naturvärden ska avsättas, inte avverkas! Vid de avverkningar som görs krävs en rejäl skärpning av naturvårdshänsynen. Återbesök till aktuella skogar gjordes under hösten tillsammans med representanter från SCA.

Skogsinventeringsresan 2005

Trots att det finns mycket lite skog kvar i Sverige som inte påverkats av skogsbruk planerar Fastighetsverket fortfarande avverkningar i dessa områden.Det är slutsatsen efter den naturvärdesinventering som Fältbiologerna genomfört i samtliga av Fastighetsverkets avverkningsanmälda skogar (nio områden, varav fem redan var avverkade) i Jokkmokks och Arjeplogs kommuner. En av de fyra besökta skogarna hyste mycket höga naturvärden. Katnihaure är en skog som aldrig borde ha avverkningsanmälts! Absolut inte av Fastighetsverket som har ansvaret för den statligt ägda fjällnära skogen därför att ett skogsbruk här måste ske med extra hänsyn. Efter påtryckningar från Fältbiologerna har Fastighetsverket lovat att inte avverka i Katnihaure för tillfället och att meddela oss om avverkning skulle bli aktuellt igen. Vi fortsätter att hålla ögonen på dem.

Skogsinventeringsresan 2004

SCA har stora brister när det gäller att skydda nyckelbiotoper och att ta naturvårdshänsyn vid slutavverkning. Detta är slutsatsen från den fältinventering Fältbiologerna genomfört av 25 skogsområden som bolaget SCA planerat avverka. 12 av områdena bedömdes vara alltför skyddsvärda för att tillåta avverkning i. Fem av områdena därför att de hyste mycket höga naturvärden och sju områden därför att de var delar av ett större sammanhängande skogsområde med relativt höga naturvärden men viktigt framför allt p.g.a. sin storlek. På elva hyggen hittades brister i naturvårdshänsynen. Efter återbesök till aktuella skogar tillsammans med representanter från SCA och påtryckningar från Fältbiologerna kommer ett av klass 1 områdena, Blåkölen, nu att bli naturreservat! I flera av de andra områdena gjordes skärpningar av den naturvårdshänsyn som skulle tas vid avverkning.

Skogsinventeringsresan 2003

Under sommaren inventerade Fältbiologerna i samarbete med Greenpeace skogar som avverkningsanmälts av Stora Enso i Torsby distrikt i Värmland. Totalt fältbesöktes 66 avverkningsanmälda skogar (26 av dessa var redan avverkade). Av de avverkningsanmälda skogarna innehöll 11 anmälningar gammelskog vilket innebär att 15% av de berörda områdena innehöll skog med alltför höga naturvärden för att ens komma ifråga för avverkning. Slutsatsen är att skogsbolagen konsekvent fortsätter att avverka våra gammelskogar!

Skogsinventeringsresan 2002

I augusti 2002 genomfördes en inventeringsresa i Stora Ensos skogar i norra Värmland och Dalarna. Stora Enso är ett av Sveriges största privata skogsbolag och är certifierade enligt miljöcertifieringen FSC. Det innebär att de har åtagit sig att sköta sin skog på ett hållbart sätt och värna om den biologiska mångfalden. Cirka 15 skogar, och några områden som redan hunnit avverkas, inventerades. Vi såg flera exempel på dålig naturhänsyn och i de flesta av skogarna hittades sällsynta och hotade arter. Fem av skogarna bedömdes ha så höga naturvärden att de helt bör undantas från avverkning. Under hösten hade Fältbiologerna ett möte med ansvariga på Stora Enso för att diskutera resultatet av inventeringsresan och föra fram våra krav.

Skogsinventeringsresan 2001

Under två veckor i juli inventerade Fältbiologerna 34 skogsområden som Sveaskog planerat att avverka i Jämtland, Medelpad och Dalarna. Trots att Sveaskog har höga ambitioner på miljöområdet blir slutsatsen av inventeringen att bolaget har stora brister när det gäller naturhänsyn. 23 % av de undersökta områdena bedöms vara mycket skyddsvärda (klass 1).
Under resan hålls ett möte med Sveaskogs chefsekolog Stefan Bleckert och efter sommare sker ett återbesök till klass 1-skogarna tillsammans med representanter från bolaget. Fältbiologernas inventering resulterar i att Abborrslidret, en tallbevuxen halvö i Dalarna, naturvårdsbränns och avsätts för fri utveckling. Även Haverö-Viken i Medelpad, en brant med stor andel lövträd och mycket död ved, avsätts till stor del för fri utveckling och som naturvårdsåtgärd huggs ung gran ur beståndet för att gynna lövträden. Övriga sex områden i klass 1 avsätts delvis för fri utveckling och får i övrigt förstärkt hänsyn vid avverkningen. Efter resan förde vi fram våra krav till Sveaskog vilket resulterade i en naturvårdsbränning av en tallskog och skärpningar av hänsynen på flera andra områden.

 

Uppdaterad för 785 dagar sedan.