Redaktionen

Redaktionen består av medlemmar i Fältbiologerna som arbetar ideellt med att producera föreningens medlemstidning, Fältbiologen. Kontakta oss gärna via webformulär eller på mejlen redaktion@faltbiologerna.se.

  • Redaktionen 2017. Från vänster: Jannice Granlund, Julia Åsell, Jennifer Johansson, Jakob Lindwall och Elin Kannerby. På bilden saknas Jonathan Stenvall, Mollie Lannebo och Maja Nordblom.
    Bild 1/1

Redaktionen 2015 består av:

Jannice Granlund, jannice_granlund@hotmail.com

Julia Åsell, juliakristina888@gmail.com

Jennifer Johansson, jennifer.jw@outlook.com

Jakob Lindwall, info@jakoblindwall.se

Elin Kannerby, ekannerby@hotmail.com

Jonathan Stenvall, info@jonathanstenvall.com

Mollie Lannebo, mollie.lannebo@hotmail.com

Maja Nordblom, maja.nordblom@gmail.com

 

Prenumerationsärenden?
Kontakta Fältbiologernas kansli.
Fältbiologen
Åsögatan 115 
116 24 Stockholm

Vill du skicka filer, texter, bilder, dikter?
Mejla redaktion@faltbiologerna.se!

Fältbiologen utkommer fyra gånger på ett år och varje nummer föregås av ca tre möten. En planeringshelg, då vi bestämmer ett tema för numret och spånar artikelidéer samt skribenter och illustratörer till dessa. Den följs av en uppsamlingshelg då vi bearbetar det material som kommit in och peppar våra medarbetare till numret. Sist kommer den ödesdigra sluthelgen då vi sitter uppe dygnet runt och pusslar med bilder, texter, foton, typsnitt och chips… Är du fältbiolog, intresserad av att utvecklas inom lay-out, foto, illustration eller textbearbetning eller bara har många tankar om tidningens innehåll? Tveka inte – dyk upp på ett möte! Mötesdatum finner du i kalendariet.

 

Sidan senast uppdaterad den 8 Feb 2017
Logga in
Fältbiologerna 2016 | Kontakta webmaster
RSS: Allt nytt | Kalendarium
Se mer av Fältbiologerna: